subiektywne informacje, porady, koszty, odczucia

Ściany fundamentowe

Ławy zalane, zabezpieczone dysterbitem, na ławy przyszła papa jako izolacja pozioma. No ale zanim zaczęli stawiać ściany fundamentowe, trzeba było poprawić ławy… ech szkoda słów. Pomylili się z grubsza o pół metra na dwóch ścianach w garażu. Garaż byłby krótszy o metr… Dobrze, że chociaż nie zaczęli stawiać ścian, bo trzeba by było wszystko rozbierać. A tak… wwiercili się w stare ławy, wpięli się zbrojeniem i ustawili dwie nowe ławy. Przez to mamy ławy grubości metra na dwóch ścianach – bunkier 🙂
Na ławy przyszła papa, jak już wspomniałem, no i poszli z bloczkami.  Trochę się spóźniłem z fotkami, z poszczególnych etapów stawiania ścian. Jak już stały ściany, pomalowali je dysterbitem. Z zewnątrz jak i od wewnątrz. Od zewnątrz 5cm ocieplenia styropianem, do głębokości ław. W zasadzie styropianu nawet nie musiało być, ale, jak napisałem we wstępnych założeniach, dom ma być możliwie energooszczędny. Styropian mocuje się na dysterbit, póki jeszcze nie zasechł.
Na tak przygotowaną ścianę kładzie się folię kubełkową. Mój błąd, że nie sprawdziłem, po co ona właściwie jest. Zaufałem fachowcom…
No i źle ją położyli, a ja dopiero wtedy zacząłem dociekać, po co ona jest. Okazało się, że to “działo ciężkie” na mocno nawodnione tereny. Między ścianą (styropianem) a kubełkami powstaje szczelina, kubełki naciskając na ścianę powodują, że woda ścieka swobodnie do gruntu, gdzie powinien być drenaż. W moich warunkach w zasadzie ta folia jest zbędna, no ale jak już kupili, to ok. Tylko że zamontowali ją ODWROTNIE!!! Czyli? Woda wpływałaby do domu… Ale, że źle zamontowali tą folię, dowiedziałem się, jak już murowali nadproża… no cóż będą musieli odkopać i ją przełożyć…
Folię kubełkową układa się na styropian lub na ścianę kubełkami do niej, by powstała szczelina powietrza. Folię układa na zakładkę z 0,5 metrowym zapasem. Folię obsypuje się ziemią. Układa się do wysokości ścian fundamentowych, później ucina i wykańcza przy ostatnich etapach budowy domu.

Oczywiście zapomniałem o istotnych rzeczach. Rury! Zaraz nad ławą trzeba było powsadzać rury na prąd (wpuścimy nią kabel od prądu), rurę GWC (gruntowego wymiennika ciepła) – wstawiliśmy póki co zwykłą rurę kanalizacyjną, tak by wystawała 20cm z każdej strony. Wstawiliśmy rurę na wodę, przez którą przepuścili rurę wodociągową. Kanalizacji nie, bo kanaliza pójdzie w warstwie styropianu na posadzce.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

trzy × jeden =

Na koniec, uzupełnij proszę to równanie matematyczne, by było poprawne (chodzi o anty-spam): *

*

Projekt Marlena
budowa domu marlena

Jeśli budujesz dom to kamieniarstwo będzie dla Ciebie konieczne, dlatego poszukaj dobrego kamieniarza.

Bądź na bieżąco
Ciekawe rzeczy