subiektywne informacje, porady, koszty, odczucia

Koniec fundamentów

Można powiedzieć, że fundamenty są. Jak widać na zdjęciach wszystkie ściany skończone, zaizolowane, folia kubełkowa zamontowana i obsypana. Jak widać do środka domu nawieźli żwir. 15 ton żwiru (piasek rzeczny)… dużo, nie myślałem, że aż tyle tego może wejść.
Żwir do środka i uklepywać 🙂 Należy to robić warstwowo. Tak należy… my zrobimy to później, przed wylaniem betonu pod posadzkę.

Przywieźli również prosto z fabryki bloczki Solbetowe. Nie ma co się szczypać, przy takich ilościach można śmiało dzwonić do fabryki. Zamówiłem cały tir – 960 sztuk bloczka klasy 600, wymiary 24x24x59 cm, z pióro-wpustem, do tego klej do cienkich spoin gratis na każdą paletę. Całość wyszła 7100 zł. Majster wyliczył, że potrzeba 1300 szt., ale więcej na tira nie wchodzi jak 960 sztuk. Teraz widzę, że się przeliczył. Skończyli ściany parteru i zostały trzy palety. Na górę może nie starczyć, ale dużo nie będzie trzeba dokupować.
Majster chciał mi sprowadzić jakieś ruskie bloczki, nie wiadomo skąd, za 1 zł na sztuce drożej niż te porządnej firmy, z klejem i transportem gratis. Więc szukajcie, kombinujcie, da się zawsze coś załatwić taniej.

Oprócz bloczków przywieźli kominy. Tutaj już nie wnikałem za bardzo, wiem, że są systemowe. Kosztowały coś koło 5 tys. za dwa kominy dymowe.

Na dzisiaj tyle. Chłopaki szykują się do murowania… niech rośnie, póki nie ma mrozów. Muszę przyznać, że pogodę zamówiłem bomba… od sierpnia brak opadów, przymrozki jakieś niewielkie, gruntowe. Pogoda do budowania idealna. Choć w Polsce panuje susza, ja się cieszę.

Ano, jedna z ważniejszych rzeczy. Po fundamentach wystąpiłem o kolejną transzę kredytu. Trochę załatwiania, jeżdżenia, to do Kierownika budowy po jego oświadczenia, pisanie kosztorysu na nowo, ale przelali 🙂 Nie dajcie się nabrać na czułe słówka, nie przelewają tak szybko… trzeba przynajmniej 8 dni poczekać.

2 odpowiedzi na „Koniec fundamentów”

 • Witam, podpowiedziedził byś czemu budowałeś z bloczków 24x24x59 + styropian 20 cm, czy jest to jakieś optymalne rozwiązanie. Ja myślałem budowąć z bloczków 30x24x59 + styropian 15 cm (dom parterowy ok 120m2).

  • Witam, przed budową nie zastanawiałem się jakoś super dogłębnie dlaczego akurat 24 cm grubości ścian – tak miałem w projekcie no i to są najpopularniejsze bloczki na ściany nośne. Brałem jeszcze pod uwagę ścianę jednowarstwową ze bloczków o grubości 36cm typ 400. Ale doszedłem do wniosku, że styropian ma dziesięciokrotnie niższy współczynnik przenikania ciepła (czyli lepiej), więc lepiej zrobić cieńsze ściany a dołożyć więcej styropianu.
   Patrząc z perspektywy czasu, bo już trochę ekspleatujemy dom, wyszło bardzo dobrze, tylko mamy źle dobrane źródło ciepła. Mamy piec na ekogroszek i piec się męczy. Co się włączy to jest już nagrzane i więcej węgla schodzi na podtrzymanie żaru w piecu niż na grzanie. Za oknem 4 stopnie, w grzejnikach mam 22 stopnie, na ogrzewaniu podłogowym 30 stopni (są to minimalne temperatury, mniej się nastawić nie da), a w domu 22 stopnie. Przy domu, który jest prawie pasywny powinna być pompa ciepła lub ewentualnie gaz.
   Jakby się dobrze zastanowić i policzyć to pompa ciepła nie jest, aż takim dużym wydatkiem. Nie musimy budować kominów (u mnie oszczędność ok 8 tyś), nie musiałbym kupować pieca na ekogroszek (10 tyś). Wiadomo pompa jest trochę droższa niż 20 tyś, ale nie trzeba dorzucać węgla czy płacić za gaz…

   DObrze zastanów się z jakiś bloczków budować, jaka grubość i jaki typ, polecam tutaj zajrzeć: http://www.solbet.pl/izolacyjnosc_termiczna.php
   Bo na przykład można wybudować dom z 24 cm typ 400 i pod względem termicznym będzie to samo co 30 cm typ 500. Ale typ 400 nie jest tak wytrzymały co 500 i więcej no i potrzebne są obliczenia konstruktora domu czy projektanta…
   A tutaj znajdziesz kalkulator różnych ścian: http://www.styropiany.pl/index.cgi?oper=1&kod=kalkulator

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × three =

Na koniec, uzupełnij proszę to równanie matematyczne, by było poprawne (chodzi o anty-spam): *

*

Projekt Marlena
budowa domu marlena

Jeśli budujesz dom to kamieniarstwo będzie dla Ciebie konieczne, dlatego poszukaj dobrego kamieniarza.

Bądź na bieżąco
Ciekawe rzeczy