subiektywne informacje, porady, koszty, odczucia

Kupno działki – na co zwrócić uwagę (subiektywne spojrzenie)

Miejsce: decyduje o naszym zadowoleniu. Należy zadać sobie kilka pytań, których odpowiedź nie musi być jednoznacznie dobra lub zła. Chodzi o uzmysłowienie sobie kilku ważnych spraw. Czy niedaleko od działki są drogi asfaltowe?  Czy ziemia daleko jest od dużych miejscowości? Czy w okolicach są lasy, jeziora? Jak daleko jest szkoła, przedszkole?
Tutaj jest prosta zależność, im bliżej aglomeracji tym drożej.

Ukształtowanie działki: przede wszystkim jej powierzchnia powinna być dobrana do naszych wymagań – wielkość planowanego domu, ogródka. Średnia powierzchnia działek to ok. 1000m2. Jeśli wybudujesz dom 150m2, pozostaje ok. 800m2 ziemi, którą trzeba się zająć i pielęgnować. Drugi parametr bardziej obiektywny to wymiary. Niestety większość działek jest wąskich a długich. To niekorzystne ze względu na usadowienie i kształt domu. Im bardziej kwadratowa działka tym większy wybór projektów będziemy mieli. Jeśli działka ma 23 metry szerokości, to musimy odjąć zgodnie z przepisami 4m na każdą stronę i zostaje nam 15m szerokości domu. Garaż w obrysie domu? Odejmijmy 4m, zostaje nam jedynie 11m na szerokości domu…
Kolejna rzecz to spadek w ukształtowaniu. Jeśli jest znaczny, to może wystąpić konieczność nawiezienia wielu wywrotek ziemi by wyrównać ziemie – to droga zabawa.

Warunki geologiczne – krótko mówiąc, najtrudniej je dostrzec. Trzeba by zlecić specjalistyczne badania. Są bardzo istotne, bo determinują nasz spokój w późniejszym okresie, jak i mają wpływ na wybór projektu. Jeśli chcemy piwnicę, wody gruntowe, muszą być możliwie nisko. Jeśli na wstępie nie chcemy się wykosztować, popytajmy w okolicy sąsiadów czy ziemie są wilgotne, czy zdarzają się jakieś podtopienia. Nawet jeśli jesteśmy z dala od rzek, wody gruntowe mogą być wysoko i mogą zdarzać się okresowe podtopienia. Druga sprawa to rodzaje ziem w przekroju. Jeśli jest glina, to woda zawsze będzie. Jeśli żwiry, będzie sucho.

Media – czy działka jest uzbrojona w prąd, wodę? To dwie podstawowe rzeczy. Bez gazu się obędziemy (inaczej ogrzejemy dom), bez kanalizacji też się obędziemy (zrobimy szambo). Im więcej mediów, tym większa nasza wygoda, ale cena działki też wzrasta. Można kupić nieuzbrojoną działkę, ale należy się liczyć z dużymi kosztami by ją uzbroić, jeśli w okolicy nie ma kabli energetyki lub rurociągu wodociągowego. W takim przypadku uzbrojenie może być kosztowne lub nawet niemożliwe. Jeśli w drodze przy działce jest rura, nie ma problemu.

Plan zagospodarowania – koniecznie przed notariuszem, sam udaj się do gminy i zapytaj o plan zagospodarowania przestrzennego działki. Być może będzie trzeba zapłacić parę złotych, ale to bardzo istotne. Jeśli jest plan, zapoznaj się, jaka zabudowa jest możliwa. Dowiesz się już szczegółów, jaki dach i jaki kąt spadu jest wymagany, czy szambo jest możliwe, jaki typ domu itd. jest możliwy. Jeśli gmina nie ma takiego planu – cały proces rozpoczęcia inwestycji znacząco się wydłuży, ale jest możliwy. W takim wypadku trzeba wystąpić o warunki do gminy i czekać, co będziemy mogli tam budować. Jeśli gmina ma plan zagospodarowania przestrzennego, dowiemy się także z niego czy w okolicy naszej działki będą jakieś zakłady produkcyjne, warsztaty etc.

Działka rolna: Wbrew opiniom czy obawom, zgodnie z obowiązującymi przepisami można się budować bez przeszkód na działce rolnej z jednym warunkiem – dla takiej działki w planie zagosp. przestrz. przewidziana jest zabudowa jednorodzinna. W takim przypadku nawet nie trzeba odralniać działki przed pozwoleniem na budowę (o odrolnienie występujemy dopiero po budowie). Jeśli działka jest budowlana – spokojnie możemy kupować. Jeśli działka jest rolna z planem zagosp. przestrz. (zabudowa jednorodzinna), spokojnie możemy budować. Jeśli działka jest rolna bez planu, ale klasa ziemii nie jest wysoka (4,5,6 klasa) można kupić, ale trzeba się liczyć, że trochę potrwa odrolnienie i wydanie warunków zabudowy przez gminę. Jeśli ziemia jest rolna w dobrej klasie ziemi (1,2,3 klasa), raczej się na tym nie wybudujemy lub czas na zgody potrwa bardzo długo.

Księga wieczysta – należy ją sprawdzić czy nie widnieją w niej jacyś wierzyciele, czy zmienia nie ma hipoteki. Teraz jest o tyle łatwiej, że możemy poprosić sprzedawcę o numer księgi wieczystej, na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości sprawdzimy wszystkie aktualne wpisy w księdze wieczystej.

Jak już mamy sprawdzone wszystko, jesteśmy pewni, możemy kupować 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

dwa × 2 =

Na koniec, uzupełnij proszę to równanie matematyczne, by było poprawne (chodzi o anty-spam): *

*

Projekt Marlena
budowa domu marlena

Jeśli budujesz dom to kamieniarstwo będzie dla Ciebie konieczne, dlatego poszukaj dobrego kamieniarza.

Bądź na bieżąco
Ciekawe rzeczy